Bestyrelse

Henriette Schultz Hansen
Formand

Henriette fik som 12-årig konstateret skoliose og gik med et Boston-korset i 1½ år. Hun blev opereret som 20-årig. Hun har det i dag rigtig godt, og holder smerter på et minimum ved hjælp af træning og Kranio-Sakral-Terapi.
Henriette er også med på Ung Weekend og  i bladudvalget.

9000 Aalborg
henriette@skoliose.dk

Lone Vad Aagaard
Bestyrelsesmedlem

Lone har en datter på 18 år, der fik konstateret skoliose som 12-årig. Hun har brugt natkorset i 1½ år uden effekt. I 2016 fik hun et Cheneau, 23 timers, korset fra Gensingen i Tyskland og har efterfølgende også gået til holdtræning med Schroth-øvelser hos Scoliofys på Nørrebro og senere Risskov Fysioterapi i Aarhus. I 2018 var hun udvokset og har ikke brugt korset siden da.
Lone søger midler hjem til foreningen, og hun er med i bladudvalget.

8250 Egå
lone@skoliose.dk

Marianne Bøgh Ottosen
1. suppleant

Marianne har en uopereret s-formet skoliose, som har primær kurve i lænden.
Dagligt træner hun: Schroth Best Practice og Mackenzie øvelser. Ugentligt: Styrketræning, fitness, balance og stabilitet på bolde. Derudover én månedlig behandling ved osteopat.
Jo mere bevægelse, jo færre smerter.

9500 Hobro
Marianne@skoliose.dk

Tina Vorgod Andresen
Kasserer

Tinas datter har en skoliose, som blev opdaget, da hun var et år. Hun har en idiopatisk skoliose med en s-kurve på ca. 45/33 grader, da den var højest. Hun har siden hun var fire år brugt et GBW-korset fra Dansk Skoliose Center. Hun er nu syv år og på 26/26 grader, og naturligvis bruger hun stadig korset. Hun træner nu Schroth-øvelser i Vejle og er ellers en meget aktiv pige, der elsker at klatre og hænge på hovedet – med korset. Tina er også koordinator for Familie Weekend.

7100 Vejle

tina@skoliose.dk

 

 

 

 

 

 

Karen Ramsgaard
Næstformand

Karen har en ikke-opereret skoliose. Hun har klaret sig ved hjælp af bevægelseslære med alexanderteknik og træning i varmt vand. Nu træner hun også pilates og Schroth Best Practice-øvelser.
Karen er også foreningens hjemmeside-redaktør.

9260 Gistrup
karen@skoliose.dk

Rikke Elvin Baungaard
Bestyrelsesmedlem

Rikke er mor til en datter på nu 15 år. Hun har været i behandling med natkorset i ca. 1,5 år og blev opereret første gang for ca. 5 år siden. Hun har haft magnetstænger og blev i august 2017 opereret for forhåbentlig sidste gang og stivgjort.
Rikke er med på Ung Weekend og i bladudvalget.

8700 Horsens
rikke@skoliose.dk

Birgitte S. Jørgensen
Bestyrelsesmedlem

Birgitte fik konstateret skoliose som 21-årig og er opereret for spinalstenose i lænden. I midten af 40érne var hun nødt til at sætte sin karriere inden for web og grafisk design i bero pga. daglige smerter, rygkramper og gangbesvær. Birgitte valgte i stedet at specialisere sig inden for Yoga for Skoliose, og hun har nu glæden af at undervise og vejlede mange af skoliose-foreningens medlemmer. Birgitte arbejder med hjemmesiden og foreningens grafiske design.

3460 Birkerød
birgitte@skoliose.dk

Ingelise Koppel
2. suppleant

I 2017 måler den dextrokonvekse torakale skoliose 67 (Th7 – Th12), og den sinistrokonvekse torakolumbale skoliose måler 59 grader (Th12 – L4). Går til varmtvandsgymnastik, el-cykler hver dag og får lidt massage 8-10 gange om året.
Lise er koordinator for Voksen Weekend.

8600 Silkeborg

ingelise@skoliose.dk

Thyge Nygaard-Larsen
Sekretær

Thyge har en ubehandlet Scheuermann og en ryg-opereret datter med skoliose i Boston korset-behandling.
Thyge er også kontaktperson til rygcaféerne.

7100 Vejle
thyge@skoliose.dk